Przyczyną powstawania żylaków jest niewydolność zastawek żylnych, co powoduje cofanie się krwi w żyłach. Jest to przewlekła i postępująca choroba układu żylnego. Występuje ona bardzo często, a zachorowalność zwiększa się z wiekiem.
Podstawę kwalifikacji do leczenia operacyjnego żylaków stanowi badanie USG Dopplera wykonane przez doświadczonego specjalistę. Podczas tego badania zostaje oceniony cały układ żylny kończyny – jego drożność i wydolność zastawek.
W centrum zdrowia PUS działa poradnia chirurgii naczyń, w której doświadczeni lekarze chirurdzy po badaniu i dokonaniu wywiadu mogą zakwalifikować pacjenta do zabiegu operacyjnego.
Leczenie operacyjne polega na wycięciu niewydolnych żył wraz z żylakami. Usunięcie żył nie powoduje żadnych zaburzeń w krążeniu. Poprawia dynamikę układu żylnego, a funkcję usuniętych żył przejmują żyły głębokie. Zabieg wykonywany jest przez doświadczony zespół operacyjny pod opieką anestezjologa.
W Centrum Zdrowia PULS zabieg usunięcia żylaków przeprowadza się w trybie jednodniowym. Oznacza to, że Pacjent po zabiegu i niedługim odpoczynku zostaje wypisany do domu.
Po operacji trzeba stosować profilaktykę, nosząc wyroby uciskowe ( pończochy ) II klasy ucisku. Należy też wyeliminować czynniki sprzyjające nasileniu choroby żylnej i jej powikłaniom (np. palenie papierosów, antykoncepcja hormonalna, otyłość i inne).
Żylaki kończyn dolnych nieleczone doprowadzają do postępu choroby i związanych z nią powikłań. Należą do nich zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, zmiany zanikowe w skórze, pajączki żylne, przebarwienia, zapalenie tkanki podskórnej, wypryski, zasinienia, owrzodzenia – ubytki całej warstwy skóry.
Do wykonania zabiegu usunięcia żylaków niezbędne jest szczepienie na WZW typu B.
Badania, które należy wykonać kilka dni przed operacją :
- Glukoza
- Morfologia z rozmazem
- Analiza moczu
- Układ krzepnięcia
- Elektrolity
- Prześwietlenie klatki piersiowej
- EKG ( w dniu zabiegu można je wykonać w Centrum Zdrowia PULS )
Pacjentki nie mogą być w trakcie menstruacji.
Pacjent musi być na czczo, czyli nie może jeść i pić 6 godzin przed operacją. Nogę operowaną należy dokładnie ogolić wraz z pachwiną.
W dniu operacji pacjent zgłasza się do rejestracji głównej, następnie kierowany jest do izby przyjęć gdzie pielęgniarka przeprowadzi go przez proces przygotowania do operacji. Tam zostanie przeprowadzony wywiad lekarski i przeanalizowane zostaną wyniki badań.
Na operację zabieramy ze sobą :
- Wyniki badań
- Skierowanie na zabieg – oryginał
- Zaświadczenie o przebytym szczepieniu WZW typu B
- Oznaczenie grupy krwi
Zabieg trwa około 60 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Po zabiegu pacjent odpoczywa około 1,5 godziny. Jest pod stałą opieką lekarza anestezjologa.
Po tym czasie następuje konsultacja końcowa z lekarzem chirurgiem i wydane zalecenia zostaną zalecenia i recepta na leki.
ZABIEGI I OPERACJE WYKONUJEMY W KRÓTKICH TERMINACH
Wizytę należy umówić w rejestracji Centrum Zdrowia Puls lub przez e-rejestrację w formularzu zamieszczonym poniżej.
Al. Jana Pawła II 19
22-400 Zamość
84 530 37 43
84 530 37 44
84 530 37 46